Rozpocznij przygodę z tabletem graficznym!

/
0 Comments

Jeśli chcielibyście przenieść swoje pomysły i prace w wirtualny świat i rozpocząć przygodę z grafika komputerową, zakup tabletu graficznego to pierwszy krok w tym kierunku. Proces wprowadzania papierowego szkicu do komputera za pomocą skanu to już przeszłość.

Kupując tablet graficzny po raz pierwszy, nie warto inwestować tysięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tabletu dobrej jakości w przystępnej cenie który spełni wymagania początkującego entuzjasty grafiki komputerowej.


RODZAJE
Na rynku są dostępne dwa rodzaje tabletów graficznych:
  • 1. Tablet składający się z podkładki z powierzchnią roboczą i wskaźnika (rysika/piórka). Powierzchnia robocza tabletu jest odzwierciedleniem całego monitora, która za pomocą rezonansu magnetycznego przenosi ruchy piórka na ekran. 
    2. Interaktywny ekran piórkowy, który jest połączeniem tabletu graficznego i monitora z ekranem dotykowym LCD. Ten rodzaj urządzenia pozwala na bieżąco korygować obraz, który widoczny jest na powierzchni roboczej. 

    Pierwszy rodzaj urządzenia zamyka się w przedziale cenowym 170-1000 zł, zaś tablety z ekranami LCD to już wyższa półka dla profesjonalistów: 2000-15000 zł

Początkującym zdecydowanie polecam opcje numer jeden. Ten rodzaj tabletu możemy podzielić ze względu na funkcje:

  • reagujące na pen - używamy jedynie pióra i przycisków
  • reagujące na dotyk i pen - używamy pióra, przycisków oraz własnych palców do powiększania/przesuwania obszaru roboczego

Tablety reagujące także na dotyk są niewiele droższe. Według mnie zależy to tylko od waszych preferencji. Na obu tabletach można uzyskać takie same efekty, chodzi tu raczej o wygodę użytkownika.


CENA
Aby zminimalizować cenę tabletu warto rozejrzeć się za starszymi modelami. Szczególnie polecam firmę  Wacom.

Bamboo Pad CTH
Długość: 115 mm, Średnica: 7,7 mm 
Istnieje w wersji przewodowej/bezprzewodowej.  Koszt to ok. 180 zł/260złNależy pamiętać,  że tablety różnią się ceną ze względu na wielkość: S, M, L. Powyższy to rozmiar S, niestety praca na tak małym tablecie może być kłopotliwa, nadaje się raczej on do retuszowania zdjęć czy wprowadzania drobnych rysunkowych poprawek.

Posiadam tablet Wacom Bamboo Touch Pen, mimo iż jest to jeden ze starszych modeli jestem z niego zadowolona, spełnia wszystkie moje wymagania.

Wacom Bamboo Pen & Touch
Koszt. ok 250 zł

Powyższe przykłady urządzeń to modele nieco starsze, na dzisiejszym rynku oferta się aktualizuje ale nie rozszerza. Oprócz nieco lepszych, nieodczuwalnych dla początkującego użytkownika parametrów, producenci nie oferują nic nowego. Oczywiście poza unowocześnionym i uproszczonym designem urządzeń :).

Oto nowe modele:

Intuos Pen&Touch M
koszt: 740 zł
Wacom Intuos Pro M
koszt: 870 zł
Tablet graficzny służy nie tylko do rysunku czy retuszu zdjęć, możemy obsługiwać nim każdy program i używać jako myszki. Przydaje się także do podpisu cyfrowego.

Tag list: tablet graficzny dla początkujących, wacom, tablet wacom, jaki tablet graficzny wybrać, jaki tablet graficzny kupić, jaki tablet kupić,  jaki tablet graficzny dla początkujących


Brak komentarzy:

Napisz do mnie