Egzaminy wstępne na Wzornictwo - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

/
1 Comments

logo_1.jpg

      Oficjalnie jestem studentką Wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Tak, można studiować ten kierunek na państwowej uczelni poza ASP i Poltechniką. Co prawda Wzornictwo istnieje na UP dopiero od kilku lat ale myślę, że warto. Podobnie jak na Akademii Sztuk Pięknych warunkiem przyjęcia na studia jest dwuetapowy egzamin wstępny (no i zdana matura, ale jej wyniki nie wpływają na kolejność przyjęć).

      Niestety nigdzie w otchłaniach internetu nie można znaleźć dokładnych informacji na temat egzaminu wstępnego - tego jak wygląda czy przykładowych zadań. Dlatego podzielę się własnymi doświadczeniami i opiszę wszystko w tym poście.


      Może najpierw co nieco o kierunku studiów, Wzornictwo to nie studia jednolite, ale 3,5 roczne pierwszego stopnia (projektowanie produktu) oraz 1,5 roczne drugiego stopnia gdzie wybieramy specjalizacje (makro - projektowanie przestrzeni lub mikro - projektowanie przedmiotów użytkowych).
Kierunek Wzornictwo przygotowuje absolwentów do wykonywania zawodu projektanta produktu w dwóch specjalnościach: projektowania prospołecznego oraz projektowania prorynkowego. Program studiów osadzony jest w szerokim kontekście sztuk wizualnych. Dotyczy to w szczególności zagadnień związanych z wizualnymi aspektami projektowania, wywodzącymi się z doświadczeń dyscyplin warsztatowych i estetyki formy.

Dwuetapowy egzamin wstępny: etap I - przegląd prac.

Zestaw prac domowych przedstawionych do oceny musi zawierać ok. 25 prac malarskich i rysunkowych oraz portfolio zawierające dokumentację prac plastycznych, projektowych, fotograficznych i innych będących dowodem zainteresowania kierunkiem studiów.
      Jeszcze rok temu było wprowadzone ograniczenie co do wielkości prac, miały mieć minimalnie format A3, teraz wielkość jest dowolna. W teczce powinno znajdować się około 25 prac (+-5), prace w formie malarskiej i rysunkowej, oczywiście można dołączyć prace w markerach, pastelach, kredkach itd. Nie napiszę Wam co powinniście włożyć do swoich teczek, bo z tego co widziałam kandydaci mieli różnorodne pomysły, były osoby z czysto technicznymi rysunkami ale i z artystycznymi obrazami. Na pewno w teczce powinny znaleźć się: w większości martwe natury, studium człowieka w mniejszej liczbie.

      Portfolio... Najwięcej pytań na forum UP dotyczy portfolio. Jako że Wzornictwo to projektowanie prawie że wszystkiego, do portfolio możecie dołączyć WSZYSTKO co zaprojektowaliście, zdjęcia modeli, elementy grafiki komputerowej: loga, strony internetowe, blogi, modele 2D, 3D... Ale warto być różnorodnym i pokazać swoje pasje, jeśli interesujesz się decoupage, zrób zdjęcia wykonanych przedmiotów i wstaw do portfolio, jeśli jesteś pasjonatem/tką fotografii dołącz tam swoje prace... Moje portfolio miało około 20-25 stron.

      Teraz opiszę organizację przeglądu prac: przy składaniu dokumentów w dziekanacie, każdy kandydat otrzymuje informacje o dniu i godzinie pierwszego etapu. Po kilka osób na godzinę. Zazwyczaj w dniu egzaminu trzeba trochę poczekać, komisja chodzi po dwóch salach. Kiedy w jednej odbywa się przegląd w drugiej "rozkłada się" następna osoba. W domu warto posegregować swoje prace w teczce w kolejności w której chcesz je rozłożyć na podłodze, pójdzie o wiele sprawniej.

      Rozmowa trwa około 10-15 minut. Komisja zapyta Cię na przykład o Twoje zainteresowania, czym dla Ciebie jest design, dlaczego chcesz studiować właśnie na tym kierunku, o ulubionych projektantów. Rozmowa jest raczej luźna, nie spodziewaj się pytań z historii sztuki. Podczas rozmowy komisja przechadza się po sali i ogląda Twoje prace i portfolio.
Wyniki pierwszego etapu pojawiają się w ciągu 3-4 dni roboczych.

Etap II: egzamin praktyczny z rysunku i projektowania

      Drugi etap egzaminu na Wzornictwo trwa dwa dni. Pierwszego dnia rysunek z natury, a drugiego zadania projektowe.

Część pierwsza: rysunek z natury.
      W tym roku egzamin trwał 2 godziny, format prac to 100x70. Po około 10 osób w sali. Każdy ma do dyspozycji sztalugę i deskę, należy wziąć ze sobą kartki i przybory do rysowania (ołówki lub węgiel) oraz klipsy do przypięcia kartonu. Kandydaci rysują martwą naturę.

      Komisja stawia tutaj na konstrukcję, zazwyczaj są to pudła, deski i inne przedmioty przy których rysowaniu trzeba wykazać się dobrym rysunkiem konstrukcyjnym i opanowaniem perspektywy.

Część druga: egzamin z projektowania
      Egzamin z projektowania także dzieli się na dwie części. Pierwsza trwa dwie godziny, dostajemy kartki A3 z kilkoma zadaniami które sprawdzają nasza wyobraźnie przestrzenną i pomysłowość. W tym roku były to zadania typu:
  1. połącz kropki rysując znak wybranej rośliny
  2. narysuj siatkę przedstawionej bryły
  3. narysuj bryłę powstałą z przedstawionej w zadaniu siatki
  4. wymyśl jednozdaniowe hasło reklamowe do przedstawionego przedmiotu
  5. zaprojektuj i naszkicuj przedmiot który kojarzy Ci się z pojęciami: starość - trawa - odpoczynek
      Po godzinnej przerwie, czas na drugą część która sprawdza naszą pomysłowość ale też zdolności manualne. Jest to jedno zadanie, gdzie dostajemy, karton/papier/gąbkę modelarską i musimy zrobić coś z niczego. Do dyspozycji mamy swoje narzędzia: nożyki do papieru, cyrkle, ołówki, linijki, nożyczki itd. W tym roku zadanie brzmiało tak: zaprojektuj opakowanie zakupowe na wylosowane pieczywo. Ja wylosowałam bułkę :).

      W domu warto poćwiczyć wycinanie nożykiem, gięcie papieru itd. Zdobędziemy wprawę i z większą łatwością przedstawimy to co wymyśliliśmy.

      W poprzednim roku zadanie w tej części egzaminu brzmiało inaczej bo nie można było używać kleju, chodziło o zaprojektowanie stołka. Więc nie wiadomo czego się spodziewać.

Punktacja i wyniki

   
      Wyniki II etapu egzaminu pojawiają się następnego dnia, chyba że trafimy na weekend. Maksymalnie można zdobyć 5.00 punktów. Nie wiem w jaki sposób punktowane są poszczególne etapy. Z wiadomości od komisji rekrutacyjnej dowiadujemy się, że:
Kryteria oceny [etapu pierwszego to]: umiejętność obserwacji, przedstawiania
obiektów przestrzennych na płaszczyźnie, umiejętności
rysunkowe, kompozycyjne.
Kryteria oceny [etapu drugiego to]: twórcze podejście do tematów, umiejętność
dostrzegania aspektów użytkowych, pomysłowość rozwiązania,
oryginalność, wnikliwość opracowania, czytelność
prezentacji, estetyka wykonania.
      Ja zdobyłam 4.46 punktów, byłam trzecia na liście, najlepsza osoba zdobyła 4.64 punktów. Jeśli jesteś kandydatem na ten kierunek i masz jakieś pytania, zapraszam do kontaktu na dole strony. Lub poprze mojego maila: aminaba@wp.pl

Źródła:
www.design.up.krakow.pl
www.wzornictwo.up.krakow.pl
www.up.krakow.pl/main

Taglist: jak dostać się na up uniwersytet pedagogiczny w krakowie studia Kraków design wzornictwo digital design egzaminy wstępne jak powinna wyglądać teczka jakie portfolio jak ma wyglądać portfolio jak przejść egzaminy wstępne wzornictwo up a matura wzornictwo asp matura teczka prace do teczki akademia sztuk pięknych wzornictwo przemysłowe projektowanie produktu mebli
Follow my blog with Bloglovin


1 komentarz:

Napisz do mnie